Môj domáci VMware LAB – part #3 – vCenter Server Appliance

VMware vCenter. Šlo by to aj bez neho, ale dôležité výhody virtualizácie ako napr. vmotion,DRS,HA,vDS,… by sme nemohli využívať. Poďme si teda krok po kroku prejsť inštaláciu vCenter Server Appliance.

  1. Pripojme si zariadenie z ktorého budeme spúšťať inštalačný balíček do LAN, káblom. Pár neúspešných inštalácií VCSA som už kvôli nestabilnej wifi absolvoval. :-)
  2. Stiahnime si aktuálnu verziu VCSA z my.vmware.com.
  3. Po stiahnutí si toto ISO pripojme k OS, v príslušných adresároch k našemu OS si vyberme inštalačný balíček a spustime ho.
  4. Po spustení inštalátora si vyberieme 1. možnosť.
  5. Inštalácia je rozdelená do 2 častí. Popis je načrtnutý na úvodnej stránke. Tým, že začíname s inštaláciou, môžeme kliknúť na Next.
  6. Musíme si prečítať licenčné ujednanie a potvrdiť, že ho akceptujeme.
  7. Zvolíme si typ nasadenia VCSA. Kedže sa u nás jedná o 1 inštanciu vCentra a ešte k tomu v LABe, tak možeme vybrať možnosť s integrovaným PSC.
  8. Špecifikujeme ESXi host na ktorom chceme bežat VCSA. V našom prípade to je teda Intel NUC a doplníme prihlasovacie údaje.
  9. Napíšeme meno vCenter VM a zvolíme si root heslo.
  10. Sizing samotného vCenter je pre nás jednoduchý. Máme to iba v LABe, máme obmedzené možnosti konfigurácie a určite budeme mať menej ako 100 VMs. “Prípad” je teda jasný, zvolíme si Tiny size.
  11. Ako úložisko si vyberieme SSD-DS teda SSD disk a zapneme Thin Disk Mode.
  12. Nasleduje sieťová konfigurácia. Ja osobne som mal problém so zápisom DNS serverov resp. ak ich bolo viac ako 1, inštalácia zlyhala pri 2%. Nakoniec som zadal iba lokálny DNS server. Ak by sme ich potrebovali viac, môžeme ich zadať neskor. Rovnako som laboroval aj pri System name. Pre istotu prikladám popis.
  13. Na koniec už len záverečné zhrnutie a môžeme kliknúť na Finish.
  14. Inštalácia začne okamžite, no pri 80% nadobudnete dojem, že sa zastavila. Netreba začať panikáriť, počkáme several minutes – cca 10 min a inštalácia sa dokončí. 
  15. Po cca 10min sa teda inštalácia rozbehne a ukončí sa o ďalšie 3min.
  16. Nasleduje 2. časť.
  17. Zvolíme si Time synchronization mode tak, aby sa čas syncoval voči NTP serveru. Samotný NTP server napíšeme do poľa nižsie. SSH prístup môžeme povoliť.
  18. Naconfigurujeme SSO podľa default odporúčaní.
  19. Znovu si prejdeme zhrnutie našej konfigurácie a klikneme na Finish.
  20. Inštalácia by mala priebežne postupovať, bez výraznejšieho “zastavenia”.
  21. V mojom prípade nastal problém pri 17%. Otvoril som konzolu daného VCSA a bola na ňom hláška Failed to start services. Firstboot Error. Googlením, pokusmi a omylmi som prišiel na to, že táto chyba má príčinu v NTP serveri.
  22. Skúsil som teda nastaviť v kroku 17. syncovanie času s ESX hostom a vtedy už inštalácia pokračovala ďalej.
  23. A aj sa dokončila. Po kliknutí na Close sa nám otvorí default web VCSA.
  24. Prihásime sa teda cez webového clienta (zatiaľ flashového) a:
    1. vytvoríme si štruktúru. Ja som si zvolil 2 clustre. Jeden pre fyzické ESXy (nuc) a druhý pre nested ESXy.
    2. do clustra pre fyzické ESXy si pridáme náš fyzický ESX – nuc 

Zhrnutie

Aj Vás zaujíma, prečo bol problém s NTP serverom? Aj mňa to zaujímalo, ale nevedel som na to prísť. Odpoveď prišla až ked som troubleshootoval vSAN (o ktorom si povieme viac v ďalšom poste).  Problém bol v sieťovej konfigurácií vSwitchu na fyzickom ESXe. Updateoval som tento post, kde v časti Nested virtualization alebo vnorená virtualizácia sa tomuto nastaveniu venujem.

Author: Martin

Infrastructure engineer | virtualization & cloud enthusiast | vSphere specialist | blogger | Veeam Vanguard 2021,2022,2023 | VMware vExpert 2017 - 2023 | VMCE | Slovak VMUG Leader |  user group ambassador for kmug.sk | husband&father